تامین‌مالی زنجیره‌ای

تامین‌مالی زنجیره‌ای

تامین‌مالی زنجیره‌ای

گزارش راهبردی تامین‌مالی زنجیره‌ای منتشر شد.

در برنامه اقتصادی دولت سیزدهم، اهتمام ویژه­­ای به استفاده از روش­های نوین تامین‌مالی و حل مشکلات بنگاه­های اقتصادی شده است. دولت قصد دارد با استفاده از طرح تامین‌مالی زنجیره­ای به مقاوم شدن اقتصاد ایران در برابر فشارهای تحریم‌های بین‌المللی کمک کند بطوری­که  با اجرای این طرح، دولت به‌ جای تمرکز صرف بر نقدینگی، از ابزارهای اعتباری بهره می­برد. یکی از اهداف مهم طرح این است که فعالیت بانک‌ها به سمت فعالیت‌های تولیدی و در واقع اعتبارات به سمت تولید هدایت شوند. این دولت قصد دارد با استفاده از طرح مذکور، هزینه تمام شده محصولات و همچنین مطالبات غیرجاری بانک‌ها را کاهش دهد و در این راستا اخیرا نیز تفاهم‌نامه‌ای تحت عنوان “تامین‌مالی زنجیره‌­ای تولید” با پیگیری وزارت صمت بین این وزارتخانه و وزارت­خانه‌ امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و هفت بانک عاملی امضا شد. پیرو این موضوع گزارشی پیرامون مبانی و مفاهیم و کاربردهای تامین مالی زنجیره‌ای توسط پژوهشگران دفتر مطالعات راهبردی رونق تولید تهیه شده است که در ادامه خلاصه‌ای از آن آمده‌است:

 

تأمین مالی زنجیره­ تامین (تامین مالی زنجیره­‌ای)

تامین مالی زنجیره تامین یا SCF یک رویکرد خلاقانه است که شرکت­‌ها جهت تخصیص منابع مالی و بهینه‌­سازی جریان­های مالی در زنجیره تامین از آن استفاده می­کنند. این رویکرد کاهش هزینه‌‌ها، افزایش سودآوری و کارایی هرچه بیشتر سازمان را به دنبال دارد و با ارائه گزینه­‌های انتخابی برای پرداخت­‌ها، باعث بهینه‌­سازی نقدینگی در شبکه می­‌گردد.

 

فرآیند کلی تامین مالی زنجیره تامین

پلت­فرم مدیریت مالی زنجیره­‌تامین شامل چند جزء اصلی مثل بانک­ها، تامین کنندگان و خریداران می‌­باشد. در ادامه اکوسیستم کلی تامین­ مالی زنجیره‌­تامین آورده شده است:

به عنوان مثال مدل تامین­ مالی زنجیره­ تامین صنعت طیور بدین صورت می­باشد:

 

تامین جریانات نقدی دربنگاه­های اقتصادی

مدل­های تامین‌مالی زنجیره­‌ای با بهینه­‌سازی سرمایه در گردش از طریق مدیریت سه مولفه حساب­‌های پرداختنی، حساب‌های دریافتنی و موجودی، بر عملکرد شرکت تاثیر می­‌گذارند و امکان دسترسی شرکت­های یک زنجیره تامین را به منابع مالی با هزینه کمتر و سرعت بیشتر فراهم می­کند. اصلی ترین مزیتی که از طریق اجرای این طرح به دست می‌­آید شامل کاهش نقدینگی مورد نیاز و آزادسازی حجم زیادی از سرمایه درگیر است که همین امر منجر به بازدهی بیشتر سرمایه گذاری و حداکثرسازی سود سهامداران می­شود.

در ادامه به اختصار به بیان برخی از مزایای این طرح پرداخته شده است:

 1. تسريع و بهبود فرایند تأمین­‌مالی سرمایه در گردش بنگاه­‌های تولیدی
 2. کاهش نیاز به دریافت تسهیلات جدید برای تأمین­مالی سرمایه در گردش
 3. کاهش مطالبات غیرجاری بانک­‌ها
 4. کاهش انحراف منابع و افزایش کارایی تخصیص منابع (منابع مالی، نهاده های تولید و …)
 5. افزایش شفافیت و نظارت پذیری جریان مالی اقتصاد
 6. کاهش زمینه­‌های توزیع رانت و حذف واسطه­‌ها در زنجیره­های تأمین و توزیع
 7. کاهش هزینه تمام شده محصول و افزایش رفاه مصرف­کننده
 8. کاهش نوسانات بازار (قیمت و تولید)
 9. افزایش بهره­‌وری و سودآوری بنگاه و در نهایت کل صنعت
 10. زمینه­‌سازی برای اصلاح سیاست­‌های حمایتی
 11. زمینه­سازی برای اصلاح نظام بانکی
 12. افزایش کارایی و شفافیت نظام مالیاتی

در عصر کنونی مدیران شرکت­‌ها با توجه به محدودیت­‌های منابع مالی و تنگ شدن رقابت، تحت فشار فزاینده­ای قرار دارند تا هزینه­‌های عملیاتی و بهای تمام شده را کاهش دهند. لکن عملیاتی شدن روش‌­های نوین تامین مالی نیازمند یاری دولت و نهاد­های مالی مرتبط با آن می­‌باشد. دولت سیزدهم با انعقاد تفاهم­­‌های ماه­‌های گذشته نشان داده است که قصدی جدی برای حل مشکلات مالی بنگاه­‌های اقتصادی دارد. اهتمام ویژه به عملیاتی شدن این طرح­ها، کسب و کارها را قادر می­‌سازد که جریان نقدینگی و سرمایه در گردش را در سرتاسر زنجیره تامین مدیریت کرده و آن را بهینه نمایند که این امر نوید بخش رونق و رشد اقتصادی در آینده خواهد بود.

 

دریافت فایل اصلی گزارش:

بازتاب

دسته بندی مطالب


آخرین مطالب


کتاب اقتصاد روسیه
کتاب اقتصاد روسیه
تامین‌مالی زنجیره‌ای
تامین‌مالی زنجیره‌ای
گزارش عملکرد یکساله
گزارش عملکرد یکساله
چرا و چگونگی حمایت از تولید: امیر سیاح
چرا و چگونگی حمایت از تولید: امیر سیاح
پشتیبانی از صنایع کوچک و متوسط با تأمین مالی جمعی
پشتیبانی از صنایع کوچک و متوسط با تأمین مالی جمعی
راهبرد گازی تهران در قبال عشق‌آباد
راهبرد گازی تهران در قبال عشق‌آباد

برچسب ها